Historie sboru                                                                      

PĚVECKÝ SBOR JIHOČESKÝCH UČITELEK (PSJU) byl založen roku 1963 svým sboristrem Theodorem Pártlem na Pedagogické škole v Prachaticích a od roku 1993 pokračuje při Biskupském gymnáziu J. N. Neumanna v Českých Budějovicích, kde začal zpívat také s mužskými hlasy jako sbor smíšený. Sbor se brzy vypracoval na přední koncertní těleso a zakořenil  v kulturní tradici jihočeského kraje.

Během své existence sbor koncertoval po celé naší vlasti a téměř v celé Evropě (Anglie, Estonsko, Finsko, Francie, Holandsko, Itálie, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Švýcarsko). Uskutečnil řadu rozhlasových a televizních záznamů a přímých přenosů, též ve Švýcarsku a Německu, natočil Jednu LP desku a dvě CD. Na festivalech, přehlídkách a soutěžích získával vždy přední ocenění. K nejvýznamnějším patří udělení 1. ceny a absolutní vítězství na Internationaal koorfestival v Haagu v roce 1975.

Tvář PSJU je ovlivněna zaměřením sbormistra kladoucího důraz na detailní propracování a procítěnost hudebního díla a soustavnou pěvěckou výchovou i výběrem repertoáru, v němž převažují skladby lyrické a meditativní. Repertoár sboru sahá od úprav lidových písní a spirituálů přes polyfonii starých mistrů a klasiky sborové tvorby až po skladby současné. Řada autorů pro PSJU přímo komponovala (Zdeněk Lukáš, František Chodura, Jaroslav Dvořák, Jan Hanuš, František Koníček, Václav Matoušek, Pavel Brkl, František Pártl, Miroslav Hofman, Ladislav Havel aj. K historii sboru neodmyslitelně patří Mistr Eduard Haken, sólista opery Národního divadla v Praze, s nímž sbor uskutečnil v 70. a 80. letech minulého století na 68 společných koncertů. Spolupráce s Mistrem Hakenem přerostla v upřímné přátelství a pro členy sboru byla každá chvíle s ním strávená velkým svátkem. V minulosti PSJU také spolupracoval se Stamicovým kvartetem. Toto přední komorní těleso se mimo jiné podílelo na vydání první LP desky sboru v roce 1982. Na provedení řady koncertů, zejména na recitaci v "Otvírání studánek" se podílel profesor Radovan Lukavský, člen činohry Národního divadla, nositel ceny Thálie. V současné době pokračuje spolupráce sboru s řadou dalších předních českých umělců. Patří mezi ně profesor Bohuslav Matoušek, významný mezinárodně uznávaný houslový virtuóz, pan Alfréd Strejček, známý herec, moderátor a recitátor, interpret a autor cyklu pořadů o slavných českých osobnostech. Velmi plodná je spolupráce se Svatoplukem Semem, sólistou Státní opery v Praze. Ke stálým oporám koncertních vystoupení náleží také houslista Vlastimil Ochman, ředitel Jihočeské komorní filharmonie v Českých Budějovicích, houslista Vítězslav Ochman, absolvent konzervatoře a student AMU v Praze a Mikoláš Troup, absolvent konzervatoře (obor varhany a skladba) a student hudební vědy na Filosofické fakultě UK v Praze.